Projekty
Treść
"Dawne rzemiosło - warsztaty tradycyjnego rękodzieła."
2021
Centrum Kultury Gminy Czorsztyn jako beneficjent uzyskał wsparcie na projekt "Dawne rzemiosło - warsztaty tradycyjnego rękodzieła." w programie Narodowego Centrum Kultury - EtnoPolska. Zostały przeprowadzone warsztaty w Maniowach, Kluszkowcach, Sromowcach Wyżnych, takie jak:
1. Malowanie na szkle - wykład na temat tradycyjnego malowania na szkle w regionie Podhala i przekazywaniu tej umiejętności z pokolenia na pokolenie.
2. Kaletnictwo - wykonanie pasków juhaskich, z wykrojonych gotowych form ze skóry, uczestnicy wykonali tradycyjne paski juhaskie ozdobione metalowymi guzikami. Poznali cały proces powstawania pasków.
3. Makrama - sztuka wiązania tradycyjnych wzorów kiedyś wykorzystywanych do zdobienia chust, uczestnicy nauczyli się wykonywania tych wzorów wyplatając je na bawełnianym sznurku.
4. Haft koralikowy - omówienie rodzajów haftu regionalnego oraz jego wykorzystanie i funkcje, uczestnicy nauczyli się haftowania koralikami i cekinami jednego z elementów zdobniczych gorsetów góralskich, haft został wykonany na tradycyjnym aksamicie z którego do dzisiaj wykonywane są gorsety góralskie bogato haftowane koralikami.
23 września odbyło się podsumowanie projektu "Dawne Rzemiosło - warsztaty tradycyjnego rękodzieła". W Domu Kultury w Maniowach zostały zaprezentowane wszystkie prace uczestników warsztatów. Warsztaty zgodnie z planem rozpoczęły się w maju na terenie trzech wsi: Maniowy, Kluszkowce i Sromowce Wyżne. Edukacją objęci zostali uczniowie klas V – VIII szkoły podstawowej, którzy podnieśli swoją świadomość na temat lokalnego dziedzictwa i dawnych tradycji. W każdej miejscowości dostępne było 15 miejsc. Zostały przeprowadzone zajęcia z malowania na szkle, kaletnictwa, makramy, haftu koralikowego. Głównym celem projektu było wzmocnienie tożsamości kulturowej, poprzez wzrost świadomości na temat dawnych ginących zawodów oraz promocję rękodzieła ludowego. Przeprowadzone warsztaty tworzyły warunki do rozwijania aktywności twórczej, pobudzającej wyobraźnie i wrażliwość uczestników. Wypromowane zostały rękodzieła ludowe, które na nowo zyskały na wartości i stały się modne.
"Z muzyką przez pokolenia – warsztaty nauki tradycyjnej gry melodii podhalańskich na instrumentach smyczkowych"
2021
Centrum Kultury Gminy Czorsztyn jako beneficjent uzyskał wsparcie na projekt „Z muzyką przez pokolenia – warsztaty nauki tradycyjnej gry melodii podhalańskich na instrumentach smyczkowych” z programu MKDNiS Kultura Ludowa i Tradycyjna "Mistrz tradycji". Przeprowadzone zostały zajęcia dla dzieci i młodzieży wyróżnionych w trakcie trwania rekrutacji. Celem 8 – miesięcznych warsztatów było rozwijanie zainteresowań grą na instrumentach, zachowanie autentyczności podhalańskiej, oryginalnej i rozpoznawalnej muzyki i sposobu gry poprzez przekaz międzypokoleniowy mistrz i uczeń.
Projekt "Z muzyką przez pokolenia - warsztaty nauki tradycyjnej gry melodii podhalańskich na instrumentach smyczkowych" dobiegł końca! W ramach zadania uczestnicy przez 8 miesięcy uczyli się gry na instrumentach ludowych od mistrza muzyki podhalańskiej. W poniedziałek 20 grudnia o godzinie 14:00 w Domu Kultury w Maniowach odbyło się podsumowanie projektu.