Przejdź do treści
Chłopcy
widok
stół2
izba2
Dziewczyny
Dzieci
Przejdź do stopki

Kluszkowce

Treść

Koło Gospodyń Wiejskich w Kluszkowcach posiada na swoim koncie wieloletnie tradycje, sięgające lat przedwojennych. Działa jako organizacja społeczno-zawodowa skupiająca w swoich szeregach nie tylko gospodynie z terenu Kluszkowiec. Po przełomie politycznym w 1987 roku w społeczeństwo wstąpił „nowy duch”, który spowodował wyzwolenie się dużej aktywności do tej pory gdzieś ukrywających się utalentowanych ludzi. Kobiety zaczęły się spotykać, organizując różnego rodzaju wieczorki np. Katarzynki. Zajmowały się wypożyczaniem naczyń, a także rozprowadzaniem kurcząt. Od 1994 roku działalność KGW była ściśle powiązana z programem Gminnej Rady Kobiet oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gminie Czorsztyn.

Okres ten to również początek organizacji imprez promocyjnych takich jak: Otwarcie Sezonu Turystycznego, Konkurs Potraw Regionalnych, Gminne Dożynki, Konkurs „Mój ogród kwiatowy”, Dni Kluszkowiec oraz uroczystość z okazji Odzyskania Niepodległości. Koło w Kluszkowcach wyjeżdżało na różne spotkania i konkursy, gdzie zdobywało nagrody, reprezentowało i promowało Gminę Czorsztyn. W czerwcu 2007 roku członkinie koła wzięły udział w wyjeździe studyjnym do Brukseli, zwiedziły Parlament Europejski oraz Brukselę. KGW współpracuje z Ochotniczą Strażą Pożarną, Centrum Kultury Gminy Czorsztyn, Związkiem Podhalan, stacją Czorsztyn-ski, a przede wszystkim z Sołtysem wsi. Kobiety z koła w ciągu 25 letniej działalności zorganizowały wiele wycieczek i pielgrzymek w kraju i za granicą. 7.12.2018 roku dokonały wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Nowym Targu.

KGW w Kluszkowcach w obecnej chwili zrzesza 16 członkiń.

W skład zarządu wchodzi:

  • Przewodniczącą- Julia Wojtaszek
  • Zastępczyniami- Anna Brzegowska oraz Krystyna Firek.

Pozostałe członkinie: Krystyna Plewa, Danuta Firek, Anna Jandura, Zofia Milaniak, Maria Hryc, Adela Babiak, Krystyna Greczek, Janina Jaworska, Agnieszka Chryc, Maria Bednarczyk

6674