Przejdź do treści
Chłopcy
widok
stół2
izba2
Dziewczyny
Dzieci
Przejdź do stopki

Artyści z terenu gminy Czorsztyn

Treść

BABIAK KRZYSZTOF

Krzysztof Babiak (ur. 1961 r.) - Mieszka w Kluszkowcach. Pracuje jako stolarz, prowadząc własną działalność gospodarczą. W wolnych chwilach maluje obrazy: akwarelą, farbą olejną, na płótnie oraz drewnie. Maluje głównie dla siebie i znajomych.

Wykonuje również rzeźbę i płaskorzeźbę. Wyrzeźbiona przez niego duża płaskorzeźba przedstawiająca zamek w Niedzicy znajduje się w zajeździe "Szarotka" w Kluszkowcach Tematy prac czerpie z przyrody i sztuki ludowej.

Dodatkowo wykonuje zdobienia rzeźbami meble użytkowe takie jak krzesła, taborety, ławki, stoły itp.

 

BIEL ANIELA

Aniela Biel (ur. 1937 r., zm. 2024 r.) - Mieszkała w Sromowcach Wyżnych. Pracowała w Urzędzie Gminy i w swoim gospodarstwie. Wykonywała chodniki na krosnach. Chodniki nauczyła się robić od swojej mamy, jednak zaczęła więcej robić po dopiero przejściu na emeryturę. Mając więcej czasu wykonała kilkadziesiąt chodników. Miała wiele oryginalnych wzorów które wymyśla sobie sama, przez to każdy chodnik był oryginalny.

     

 

 

BASZAK STEFANIA 

Stefania Baszak (ur. 1928r., zm. 2011r.) - Mieszkała w Sromowcach Niżnych. Najpierw ukończyła na Śląsku szkołę krawiecką, a następnie pedagogiczną. Przez wiele lat pracowała jako przedszkolanka i kierownik żłobka. Uprawiała Haft richelieu, wyszywała obrusy, serwetki, koronki. Wykonywała również ozdoby z bibuły, sztuczne kwiaty. Haftowała wzory pienińskie łańcuszkowe. Wiele wzorów jest jej własnego pomysłu.

   

Wydała kilkanaście książek. Napisała śpiewnik „Sromowskie śpiewanie” gwarą, „Gawędy Pienińskie”, Gwarą pisała wiele wierszy, bajdy, baśnie pienińskie. Prowadziła izbę regionalną z eksponatami związanymi ze Sromowcami i Pieninami.

Wielokrotnie nagradzana i odznaczana za pracę społeczną i kulturalną.

 

 

BATOR JAN

Jan Bator (ur. 1949r.) - Mieszka w Mizernej. Artysta lutnik. We własnej pracowni robi skrzypce, altówki, gitary. Zajmuje się również naprawą i regeneracją instrumentów. Ukończył szkołę lutniczą w Nowym Targu. Należy do Związków Polskich Artystów Lutników. 

 

Uczestniczył w wielu międzynarodowych konkursach i wystawach lutniczych m.in. w Rosji, Włoszech, Luksemburgu, uzyskując bardzo dobre wyniki. Na jego instrumentach grają muzycy w USA, Anglii, Niemczech, Hiszpanii, Włoch, Japonii i wielu innych.

BEDNARCZYK MARIA

Maria Bednarczyk (ur. 1956 r., Kraśnica), z wykształcenia obuwnik montażysta, obecnie już na emeryturze, mieszka w Kluszkowcach. Od najmłodszych lat uprawia haft krzyżykowy, którego nauczyła się sama, analizując obrazy innych artystów ludowych. Sama stworzyła ich przeszło 50. Dzieli się nimi z rodziną i znajomymi, którym ofiaruje je w formie prezentów. Ponad to jej hobby to wędkarstwo i gotowanie. Pani Maria należy do Koła Gospodyń Wiejskich, gdzie dzieli się swoją kulinarną pasją. 

 

 

DANIELCZAK ANNA

Anna Danielczak (ur. 1935) - Mieszka w Sromowcach Niżnych. Pracowała jako hafciarka w Cepelii oraz w gospodarstwie rolnym. Haftuje prawie od dziecka ponad 50 lat. Samouk. Sama się nauczyła podglądając innych. Kiedyś więcej haftowała w tej chwili już bardzo nie wiele. Haftuje gorsety, kamizelki, obrusy, serwetki, bluzki, portki góralskie. Zdobywała nagrody i wyróżnienia na wystawach w Limanowej, Szczawnicy i Włocławku. Dużo swoich prac ma w prywatnych zbiorach w Stanach Zjednoczonych. Tematami jej prac są motywy ludowe, głównie pienińskie. Należy do Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie.

     

 

 

DOBRZYŃSKA KATARZYNA

Katarzyna Dobrzyńska (ur. 1978 r. Ostrowsko), kierownik Domu Kultury w Maniowach, gdzie także mieszka. Od 10 lat zajmuje się twórczością ludową. Haftuje, a także robi frędzle do chust. Tej techniki nauczyła się samodzielnie. Za doprawianie frędzli do chust zajęła pierwsze miejsce podczas Małopolskiego Konkursu Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłonce, w którym uczestniczyła wraz z KGW Maniowy. Wykonała już ok. 70 chust. Tę sztukę przekazuje teraz swoim córkom i bratanicy. Pasjami Pani Katarzyny jest także muzyka, gotowanie i pieczenie ciast. 

      

 

W 2022 r. otrzymała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - prof. Piotra Glińskiego odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej". 

 

      

 

 

 

FIREK KRYSTYNA

Krystyna Firek (ur. 1948 r., Pieszyce), jest emerytką, mieszka w Kluszkowcach. Od najmłodszych lat zajmuje się szydełkowaniem. Wykonuje dla rodziny i znajomych serwety oraz ozdoby świąteczne. Swoimi umiejętnościami podzieliła się z sąsiadką i do dziś spotykają się na wspólne szydełkowanie. Uwielbia wędrówki po pienińskich szlakach.

     

 

 

 

GĄSIENICA STANISŁAW

 

Stanisław Gąsienica (ur. 1952 r., Szczawnica, zm. 2015r.), z wykształcenia leśnik, od najmłodszych lat pasjonował się rzeźbą, malarstwem, lutnictwem, muzyką góralską. W swoim dorobku posiada wiele obrazów i rzeźb. Jego rzeźby przedstawiające Ojca św. Jana Pawła II znajdują się w kościele św. Józefa w Łodzi, oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzgowie k. Łodzi. Na swoim koncie ma także prace lutnicze, m.in. skrzypce i altówki. Wiele lat uczył gry na skrzypcach i basach. Był również instruktorem muzycznym i tanecznym. Dzięki niemu powstały kapele m.in.: w Łopusznej,  Kluszkowcach, Harklowej, Szlembarku i w Maniowach. Na wieczny spoczynek odszedł w 2015 roku.

 

      

 

GÓRECKI STANISŁAW

Stanisław Górecki (ur. 1954 r., Sromowce Wyżne), z zawodu geodeta i muzyk, pracuje, jako organista w Sromowcach Wyżnych, gdzie mieszka. Tworzy od lat 70 XX w. Zajmuje się rysunkiem i grafiką, w młodości również malarstwem i płaskorzeźbą. Wykonał ok. 10 płaskorzeźb, 5 obrazów olejnych i 50 rysunków. Niektóre z nich można oglądać w Izbie Regionalnej w Sromowcach Wyżnych. Swoje prace prezentował również na wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Szczawnicy i Krakowie. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Szczawnicy. Wraz z synem wydał książkę pt. „Sromowce Wyżne, czyli Przekop” oraz album zdjęć „Sromowce na dawnej fotografii”. Współpracuje z rocznikiem „Prace Pienińskie”. Interesuje się muzyką klasyczną, szczególnie organową, prowadzi gospodarstwo rolne i uprawia flisactwo na Dunajcu.

 

       

 

GRYWALSKA KRYSTYNA

Krystyna Grywalska (ur. 1934 r.) - Mieszka w Sromowcach Niżnych. Maluje, haftuje, wykonuje ozdoby z papieru.
Tematami prac plastycznych są najczęściej kwiaty i tematy związane z Pieninami.
Haftuje głownie rzeczy użytkowe: takie jak sukienki, bluzki. Ukończyła technikum plastyczne w Nowym Wiśniczu. Pracowała jako nauczyciel i wychowawca, w zakładzie specjalnym, w zakładzie wychowawczym, w zakładzie poprawczym, w sanatoriach i przez ponad 20 lat pracowała z dziećmi głuchymi prowadząc zajęcia plastyczne. Prowadziła przez 6 lat zajęcia z dziećmi w Krośnicy, malowanie na szkle. Przez cały ten czas malowała i haftowała. Prace jej są na wystawach w Warszawie, w Krościenku, w Sromowcach Niżnych oraz w Łopusznej.
Należy do Stowarzyszenia Artystów Pienińskich. Dużo jej obrazów jest prywatnych kolekcjach w Anglii w USA i innych krajach.

      

 

GRYWALSKI MARIAN

Marian Grywalski (ur. 1930 r. ) - Mieszka w Sromowcach Niżnych. Pracował w telekomunikacji. W czasie pracy zawodowej mało rzeźbił. Na emeryturze powrócił do rzeźbienia. Rzeźbi łódki, orzełki, kościółki, zamek niedzicki, kościół Dębno, kościół w Sromowcach Niżnych, oraz wykonuje płaskorzeźby. Prace swoje ma porozrzucane po całym świecie m.in. na Słowacji, Belgi, USA. Jest samoukiem. Pierwszą rzeźbę wykonał w wieku 13 lat.

    

 

 

 

JABŁOŃSKI STANISŁAW

 

Stanisław Jabłoński (ur. 1948 r., Kluszkowce), członek Stowarzyszenia Artystów Pienińskich w Krościenku zrzeszającego miłośników sztuki, których łączy umiłowanie kultury regionu Pienin. Jest członkiem Związku Podhalan posiadającego oddział w Kluszkowcach. Działa w grupie 60+ „Młodzi Inaczej” w Szczawnicy działającej na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. Jest członkiem zespołu „Bajarze znad Grajcarka” ze Szczawnicy. Blisko 60 lat zajmuje się rzeźbą. Buduje również instrumenty pasterskie. Jest członkiem grupy Góralscy Poeci skupiającej artystów pisarzy z terenu Podhala i okolic. Uprawia poezję gwarową. Pisze słowa pieśni dla chóru Parafialnego w Kluszkowcach. Jest autorem sztuk kabaretowych i przyśpiewek. W 2020 roku Centrum Kultury Gminy Czorsztyn wydało tomik wierszy jego autorstwa pt. "WIERSZE ZWIASTUNOWE". Swoją twórczość prezentuje na licznych wystawach i konkursach, zdobywając wyróżnienia i nagrody zarówno za poezję, jak i rzeźby. Jego prace znajdują się m.in. w muzeach w Krakowie, Rabce i Toruniu. Hobby – turystyka górska.

    

 

 

JANDURA ANNA

Anna Jandura (ur. 1958 r., Nowy Targ), emerytowana pielęgniarka, mieszka w Kluszkowcach. Od 10 lat zajmuje się hafciarstwem i wyszywaniem. W 2014 r. ukończyła również kurs decoupage. Do tej pory nie miała okazji prezentować swoich prac szerszej publiczności. Dzieli się nimi z rodziną i znajomymi, a nabyte umiejętności przekazuje wnuczkom.

 

     

 

KRÓLCZYK JAKUB

Jakub Królczyk (ur. 1934 r.) - Mieszka w Kluszkowcach. Emerytowany kamieniarz. Maluje na szkle, rzadziej na płótnie. Wykonuje rzeźbę i płaskorzeźbę. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, z legitymacją nr 15. Tematami prac najczęściej są motywy pienińskie, legendy, rzadziej świątki.
Odnawiał obrazy w kościele w Kluszkowcach gdzie również odnawiał ołtarze i wyrzeźbił świecznik. Wystawiał swoje prace w całej Polsce. Tryptyk na szkle oraz wiele innych prac znajduje się w Toruniu w muzeum etnograficznym. Jego rzeźby w kamieniu również można zobaczyć w Toruniu.
Prace jego znajdują się w muzeach m.in. w Rabce, Krakowie, Nowym Sączu. Bardzo dużo prac znajduje się w USA, głownie obrazy na szkle przedstawiające motywy ludowe i pienińskie.

   


Wybrane konkursy i wystawy w których brał udział:

1. Konkurs Spisza, Pienin i Orawy. II nagroda przyznana przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.
2. I Konkurs Współczesnej Rzeźby Karpat Polskich – Lipiec 1972 r. Wyróżnienie
3. Konkurs – Współczesne Malarstwa na Szkle. Rabka 1973 r. - I miejsce
4. Konkurs – Mikołaj Kopernik – Toruń 01.08.1973r. Udział
5. II Konkurs Współczesnej Rzeźby Karpat Polskich Udział – 1975 rok.
6. Konkurs Współczesne Malarstwo na Szkle – II nagroda przyznana przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.
7. Konkurs Regionu Pienińskiego – XXX lecie PRL – Szczawnica II Nagroda
8. Konkurs „Wielcy Polacy” – Warszawa Cytadela 01.1977 rok –Wystawa pokonkursowa
9. Konkurs „Dziecko w Sztuce Ludowej: - Toruń. Udział
10. Konkurs „Wielcy Polacy i ich Dzieła” - Toruń – Udział
11. Konkurs „Zabawa Ludowa dla dziecka” – Kraków Wyróżnienie
12. Plener rzeźbiarski „Sport w sztuce ludowej” – Parczew – Milanów. Udział
13. Konkurs – „Sienkiewicz w Sztuce”. Warszawa. Udział.
14. I Biernale Współczesnej Twórczości Ludowej. Nowy Sącz 1981 rok – III nagroda.
15. II Biernale Współczesnej Twórczości Ludowej. Nowy Sącz 1983r.
16. Konkurs „Wojsko Polskie w Sztuce Ludowej” – wyróżnienie, lipiec 1983 rok. Wystawa w Stara Kordegarda w Łazienkach Królewskich.
17. Konkurs Malarstwa na Szkle p.t. „ Czarna Madonna”, Muzeum Rabka – I nagroda 1983 rok.
18. Założenie i prowadzenie Szkółki Malarstwa na Szkle. Udział w konkursie i wystawia na terenie gminy, I nagroda.
19. Konkurs Współczesnego Malarstwa na szkle pr. „Kraj Naszych Przyjaciół” z okazji 60-lecia ZSRR – Nowy Sącz. Udział w Ogólnopolskim Konkursie i wystawa w Domu Chłopa w Warszawie.
20. Konkurs TPPR – Nowy Sącz. II nagroda.
21. Konkurs TPPR – Ogólnopolski, Warszawa, I nagroda – Wycieczka do ZSRR.
22. Konkurs w Lublinie pt. „Ojczyzna” 1984 rok
23. Konkurs w Nowym Targu pt. „ Ochrona Granic Polskich – PRL – Patriotycznym obowiązkiem każdego Obywatela” 1984 rok.
24. Sabałowe Bajania – Wystawa Twórczości Ludowej – Bukowina Tatrzańska – kwiecień 1986 rok.
25. Konkurs pt. „ 70 Rocznica Odzyskania Niepodległości w Twórczości Ludowej” – listopad 1988 rok
26. Wystawa Twórczości Ludowej – MOK Nowy Targ Grudzień 1993 rok.
27. Wystawa Krajowa – Kongres Kultury Wsi – Częstochowa – Kwiecień 1997 rok.

 

KUBICZ ANNA

Anna Kubicz (ur. 1970 r.) - Mieszka w Maniowach. Obecnie zajmuje się pracą zawodową, gospodarstwem, domem i wychowywaniem piątki dzieci. W wolnych chwilach haftuje, szydełkuje i robi na drutach.
Haftu nauczyła się od swojej mamy jeszcze jak była w szkole podstawowej. Od tego czasu dużo wyszywa i robi na drutach.
Wzory to głównie kwiaty ale również elementy sakralne. Haftuje bluzki, serwety, obrusy, bieżniki, poszewki. Haftuje głównie dla siebie i rodziny. Na drutach plecie skarpety, rękawiczki oraz pantofle.

     

 

KRUPA STANISŁAWA

Stanisława Krupa (ur. 1948 r., Sromowce Wyżne), z zawodu krawcowa, zajmuje się tkactwem rękodzielniczym, mieszka w Sromowcach Wyżnych. Zainteresowanie sztuką ludową zaszczepiły w niej babcia i mama. Ona z kolei dzieli się swoimi tkackimi umiejętnościami na warsztatach. Prowadziła m.in. warsztaty z tkania na krosnach w ramach projektu „Sercem tkane” i „Rękoczyny w Pieninach”, realizowane przez Stowarzyszenie LGD „Gorce-Pieniny” przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace wykonane przez Panią Stanisławę obserwować można w Izbie Regionalnej, gdzie kilka razy w tygodniu zasiada przy krosnach i chętnie dzieli się swoją wiedzą z młodszymi gospodyniami, dorastającą młodzieżą, czy odwiedzającymi izbę turystami. Jej hobby to także robienie na drutach.

 

    

 

LEŚNIAK AGNIESZKA

 

Agnieszka Leśniak (ur. 1972 r.) - Mieszka w Kluszkowcach. Skończyła Liceum Plastyczne. Na pracę dyplomową zrobiła gobelin przedstawiający godło Polski, orła w koronie. Pracowała ok. 18 lat za granicą. Po powrocie do Polski ponownie zaczęła tkać. Pracuje na krosnach, robi kilimy i gobeliny. Sama sobie opracowuje i rysuje wzory. Wzoruje się na motywach pienińskich. W swoim dorobku nie ma na razie zbyt wielu prac jednak jest pełna zapału i jak sama zapewnia niedługo będzie można podziwiać dużo więcej dzieł.

 

     

NIEMIEC STANISŁAWA

Stanisława Niemiec (ur. 1956 r., Łapsze Niżne), kaletnik, mieszka w Maniowach. Wyrobem galanterii skórzanej zajmuje się od 40 lat. Kaletnictwo interesowało ją jednak już od dziecka. Pracowała w nieistniejącej Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Pieniny”. Wykonała niezliczoną liczbę naszyjników, etui na klucze, podkówek, piórników czy torebek do strojów góralskich. Interesuje się również haftem.

     

 

 

NOWAK MARIA

 

Maria Nowak (ur. 1966 r., Nowy Targ), z wykształcenia technik sztuk plastycznych, specjalność – tkactwo artystyczne, obecnie pracuje w biurze firmy kamieniarskiej, mieszka w Sromowcach Wyżnych. Uprawia hafciarstwo, malarstwo i tka gobeliny. Sztuka ludowa towarzyszy jej od najmłodszych lat - obserwowała pracę swojej mamy, która haftowała, tkała chodniki czy robiła na drutach. Skupia się głównie na sztuce użytkowej – wykonuje sztandary (stworzyła sztandary dla koła flisackiego w Sromowcach, łowieckiego w Krościenku i wielu innych stowarzyszeń) i stroje góralskie (kamizelki, gorsety, portki, cuchy). W wolnych chwilach maluje pejzaże i kwiaty. Dla niej to odskocznia od codzienności i zabieganego, „cyfrowego” świata. Na zlecenie gmin prowadzi warsztaty haftu. Lubi gotować, jeździć na rowerze i pielęgnować ogród.

     

 

REGIEC JAN

Jan Regiec (ur. 1940 r.) - Mieszka w Sromowcach Niżnych. W wieku 17 lat zaczął pracować jako flisak.
Jana Regieca można spotkać w drodze na Trzy Korony za schroniskiem. Prawie codziennie siedzi sobie na ławeczce i scyzorykiem rzeźbi różne pamiątki. Robi amulety, laski, literki, ptaki i inne pamiątki z Pienin. Rzeźbi od dziecka. Zaczął rzeźbić jako chłopiec pasąc krowy.

   

 

 

REGIEC WŁADYSŁAW

Władysław Regiec (ur. 1933 r.) - Mieszka w Sromowcach Niżnych. Pracował jako flisak oraz w swoim gospodarstwie. Przez 5 lat pracował w Cepelii robiąc wyroby z drewna.
W drewnie zaczął pracować mając zaledwie 11 lat.
Robi różne pamiątki Pienińskie (kapliczki, ołówki) oraz orły z drewna. Robi łodzie flisackie w skali 1:10.
Wykonuje orła z dwóch kawałków drewna, którego nikt inny nie potrafi zrobić. Orły te robił min. dla Jana Pawła II.

  

SOSNA JERZY

 

Jerzy Sosna (ur. 1949 r., Rybnik), emerytowany oficer Wojska Polskiego, mieszka w Kluszkowcach. Przygodę z rzeźbą rozpoczął w wieku 10 lat. Na poważnie zajął się twórczością w 1973 r., po ukończeniu studiów. Uprawiane przez niego gatunki to rzeźba figuratywna i płaskorzeźba o szerokim zakresie tematycznym. Jest m.in. autorem drogi krzyżowej i popiersia św. Rafała Kalinowskiego w kościele w Kluszkowcach. Wiele jego prac znajduje się w rękach osób prywatnych za granicą. Uczestnik wystaw twórców ludowych. Prowadzi warsztaty dla młodzieży – uczy rzeźbić w szarym mydle. Ma w swoim domu prywatną galerię, dostępną dla turystów. Hobby – fotografia, turystyka górska i ogrodnictwo.

 

     

 

(źródło: Opr. i zdjęcia: Stowarzyszenie LGD Gorce-Pieniny)
24619