Maria Bednarczyk (ur. 1956 r., Kraśnica), z wykształcenia obuwnik montażysta, obecnie już na emeryturze, mieszka w Kluszkowcach. Od najmłodszych lat uprawia haft krzyżykowy, którego nauczyła się sama, analizując obrazy innych artystów ludowych. Sama stworzyła ich przeszło 50. Dzieli się nimi z rodziną i znajomymi, którym ofiaruje je w formie prezentów. Hobby – wędkarstwo i gotowanie.
DOBRZYŃSKA KATARZYNA
Katarzyna Dobrzyńska (ur. 1978 r. Ostrowsko), kierownik Domu Kultury w Maniowach, gdzie także mieszka. Od 10 lat zajmuje się twórczością ludową. Haftuje, a także robi frędzle do chust. Tej techniki nauczyła się samodzielnie. Za doprawianie frędzli do chust zajęła pierwsze miejsce podczas Małopolskiego Konkursu Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłonce, w którym uczestniczyła wraz z KGW Maniowy. Wykonała już ok. 70 chust. Tę sztukę przekazuje teraz swoim córkom i bratanicy. Hobby – muzyka, gotowanie i pieczenie ciast.
FIREK KRYSTYNA
Krystyna Firek (ur. 1948 r., Pieszyce), emerytka, mieszka w Kluszkowcach. Od najmłodszych lat zajmuje się szydełkowaniem. Wykonuje dla rodziny i znajomych serwety oraz ozdoby świąteczne. Swoimi umiejętnościami podzieliła się z sąsiadką i do dziś spotykają się na wspólne szydełkowanie. Uwielbia wędrówki po pienińskich szlakach.
GĄSIENICA STANISŁAW
Stanisław Gąsienica (ur. 1952 r., Szczawnica), z wykształcenia leśnik, od najmłodszych lat pasjonował się rzeźbą, malarstwem, lutnictwem, muzyką góralską. W swoim dorobku posiada wiele obrazów i rzeźb. Jego rzeźby przedstawiające Ojca św. Jana Pawła II znajdują się w kościele św. Józefa w Łodzi, oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzgowie k. Łodzi. Na swoim koncie ma także prace lutnicze, m.in. skrzypce i altówki. Od lat uczy gry na skrzypcach i basach, jest instruktorem muzycznym i tanecznym.
GÓRECKI STANISŁAW
Stanisław Górecki (ur. 1954 r., Sromowce Wyżne), z zawodu geodeta i muzyk, pracuje, jako organista w Sromowcach Wyżnych, gdzie mieszka. Tworzy od lat 70 XX w. Zajmuje się rysunkiem i grafiką, w młodości również malarstwem i płaskorzeźbą. Wykonał ok. 10 płaskorzeźb, 5 obrazów olejnych i 50 rysunków. Niektóre z nich można oglądać w Izbie Regionalnej w Sromowcach Wyżnych. Swoje prace prezentował również na wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Szczawnicy i Krakowie. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Szczawnicy. Wraz z synem wydał książkę pt. „Sromowce Wyżne, czyli Przekop” oraz album zdjęć „Sromowce na dawnej fotografii”. Współpracuje z rocznikiem „Prace Pienińskie”. Interesuje się muzyką klasyczną, szczególnie organową, prowadzi gospodarstwo rolne i uprawia flisactwo na Dunajcu.
JABŁOŃSKI STANISŁAW
Stanisław Jabłoński (ur. 1948 r., Kluszkowce), członek Stowarzyszenia Artystów Pienińskich w Krościenku zrzeszającego miłośników sztuki, których łączy umiłowanie kultury regionu Pienin. Jest członkiem Związku Podhalan posiadającego oddział w Kluszkowcach. Działa w grupie 60+ „Młodzi Inaczej” w Szczawnicy działającej na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. Jest członkiem zespołu „Bajarze znad Grajcarka” ze Szczawnicy. Blisko 60 lat zajmuje się rzeźbą. Buduje również instrumenty pasterskie. Jest członkiem grupy Góralscy Poeci skupiającej artystów pisarzy z terenu Podhala i okolic. Uprawia poezję gwarową. Pisze słowa pieśni dla chóru Parafialnego w Kluszkowcach. Jest autorem sztuk kabaretowych i przyśpiewek. W 2020 roku Centrum Kultury Gminy Czorsztyn wydało tomik wierszy jego autorstwa pt. "WIERSZE ZWIASTUNOWE". Swoją twórczość prezentuje na licznych wystawach i konkursach, zdobywając wyróżnienia i nagrody zarówno za poezję, jak i rzeźby. Jego prace znajdują się m.in. w muzeach w Krakowie, Rabce i Toruniu. Hobby – turystyka górska.
JANDURA ANNA
Anna Jandura (ur. 1958 r., Nowy Targ), emerytowana pielęgniarka, mieszka w Kluszkowcach. Od 10 lat zajmuje się hafciarstwem i wyszywaniem. W 2014 r. ukończyła również kurs decoupage. Do tej pory nie miała okazji prezentować swoich prac szerszej publiczności. Dzieli się nimi z rodziną i znajomymi, a nabyte umiejętności przekazuje wnuczkom.
KRUPA STANISŁAWA
Stanisława Krupa (ur. 1948 r., Sromowce Wyżne), z zawodu krawcowa, zajmuje się tkactwem rękodzielniczym, mieszka w Sromowcach Wyżnych. Zainteresowanie sztuką ludową zaszczepiły w niej babcia i mama. Ona z kolei dzieli się swoimi tkackimi umiejętnościami na warsztatach. Prowadziła m.in. warsztaty z tkania na krosnach w ramach projektu „Sercem tkane” i „Rękoczyny w Pieninach”, realizowane przez Stowarzyszenie LGD „Gorce-Pieniny” przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace wykonane przez Panią Stanisławę obserwować można w Izbie Regionalnej, gdzie kilka razy w tygodniu zasiada przy krosnach i chętnie dzieli się swoją wiedzą z młodszymi gospodyniami, dorastającą młodzieżą, czy odwiedzającymi izbę turystami. Jej hobby to także robienie na drutach.
NIEMIEC STANISŁAWA
Stanisława Niemiec (ur. 1956 r., Łapsze Niżne), kaletnik, mieszka w Maniowach. Wyrobem galanterii skórzanej zajmuje się od 40 lat. Kaletnictwo interesowało ją jednak już od dziecka. Pracowała w nieistniejącej Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Pieniny”. Wykonała niezliczoną liczbę naszyjników, etui na klucze, podkówek, piórników czy torebek do strojów góralskich. Interesuje się również haftem.
NOWAK MARIA
Maria Nowak (ur. 1966 r., Nowy Targ), z wykształcenia technik sztuk plastycznych, specjalność – tkactwo artystyczne, obecnie pracuje w biurze firmy kamieniarskiej, mieszka w Sromowcach Wyżnych. Uprawia hafciarstwo, malarstwo i tka gobeliny. Sztuka ludowa towarzyszy jej od najmłodszych lat - obserwowała pracę swojej mamy, która haftowała, tkała chodniki czy robiła na drutach. Skupia się głównie na sztuce użytkowej – wykonuje sztandary (stworzyła sztandary dla koła flisackiego w Sromowcach, łowieckiego w Krościenku i wielu innych stowarzyszeń) i stroje góralskie (kamizelki, gorsety, portki, cuchy). W wolnych chwilach maluje pejzaże i kwiaty. Dla niej to odskocznia od codzienności i zabieganego, „cyfrowego” świata. Na zlecenie gmin prowadzi warsztaty haftu. Lubi gotować, jeździć na rowerze i pielęgnować ogród.
SOSNA JERZY
Jerzy Sosna (ur. 1949 r., Rybnik), emerytowany oficer Wojska Polskiego, mieszka w Kluszkowcach. Przygodę z rzeźbą rozpoczął w wieku 10 lat. Na poważnie zajął się twórczością w 1973 r., po ukończeniu studiów. Uprawiane przez niego gatunki to rzeźba figuratywna i płaskorzeźba o szerokim zakresie tematycznym. Jest m.in. autorem drogi krzyżowej i popiersia św. Rafała Kalinowskiego w kościele w Kluszkowcach. Wiele jego prac znajduje się w rękach osób prywatnych za granicą. Uczestnik wystaw twórców ludowych. Prowadzi warsztaty dla młodzieży – uczy rzeźbić w szarym mydle. Ma w swoim domu prywatną galerię, dostępną dla turystów. Hobby – fotografia, turystyka górska i ogrodnictwo.