Przejdź do treści
Chłopcy
widok
stół2
izba2
Dziewczyny
Dzieci
Przejdź do stopki

Małe Flisoki

Treść

Zespół Góralski „Małe Flisoki”

Pierwsza nazwa zespołu to „Zespół Regionalny Trzy Korony”, który powstał na przełomie lat 70 tych XX wieku. Jednym z założycieli był Eugeniusz Waradzyn ze Sromowiec Niżnych - nauczyciel, instrumentalista, instruktor muzyczno-taneczny, członek oraz późniejszy dyrygent chóru parafialnego.

Od roku 1983 do 1986 wraz z zespołem pracowała Stefania Baszak. Następnie pracę z zespołem kontynuował Piotr Cedzidło nauczyciel muzyki. Od 1991 roku działała również przy szkole prowadzona przez panią Alicję Kawerską grupa śpiewacza, a 12 czerwca  1995 roku na bazie tej grupy z inicjatywy dyrektor szkoły pani Teresy Waradzyn zespół przyjął  nazwę „Małe Flisoki. Prowadzili go Halina Marcinkowska i Stanisław Gąsienica (muzyka), Paweł Salamon (taniec), oraz Alicja Kawerska (śpiew). W kolejnych latach od 1999 roku Joanna Workowska i Bożena Kowalczyk. Od roku 2007 zespołem opiekuje się instruktor – choreograf Artur Majerczak oraz Instruktor muzyczny Marek Piątek.

Zespół regionalny „Małe Flisoki” prezentuje folklor górali pienińskich. W swoim repertuarze posiada liczne pieśni wysławiające ziemię pienińską oraz życie flisaków.

Przez szereg lat „Małe Flisoki” zdobywały liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach
i festiwalach. Zarówno śpiew, muzyka jak i strój góralski prezentowany jest w niezmienionej, typowej dla Sromowiec Niżnych archaicznej formie. Obecnie Zespół Bardzo często łączy swoje siły występując na scenie wspólnie z zespołem „Sromowianie”.

6674