Przejdź do treści
Chłopcy
widok
stół2
izba2
Dziewczyny
Dzieci
Przejdź do stopki

Orkiestra Dęta

Treść

Historia orkiestry OSP i Domu Kultury w Maniowach.

Pomysł powstania Orkiestry narodził się z początkiem lat 1970. Zarząd OSP oraz grupa entuzjastów – sponsorów, postawiła sobie za cel założenie orkiestry dętej w Maniowach. Zadaniem przyszłej orkiestry miała być; oprawa muzyczna uroczystości kościelnych, wiejskich i strażackich. Zbiórka pieniędzy na zakup instrumentów przebiegała dwutorowo.

  • W Maniowach – organizowano zabawy strażackie, jak również zbierano datki.
  • W USA - wśród Polonii maniowskiej w Klubach Parafialnych w Chicago i New Jersey.

W Maniowach, poza Zarządem OSP, wiele pomógł w zbiórce pieniędzy Józef Plewa – Gola. W USA Karol Sitarz – Prezes Koła Parafii Maniowy w Chicago. Głównie dzięki środkom finansowym zebranym w USA, zakupiono 18 instrumentów, które służą do dnia dzisiejszego.

W 1972 r rozpoczęto zapisy do orkiestry. Każdy przyszły orkiestrant wpłacał składkę na częściowe pokrycie kosztów utrzymania orkiestry. Zatrudniono doświadczonego instruktora, dyrygenta orkiestry dętej Now. Zakł. Przem. Skórz. Pana Jana Sawinę.

Pierwszy sukces orkiestra odniosła w roku 1974 –  na Przeglądzie powiatowym orkiestr dętych w Nowym Targu, orkiestra zdobyła wyróżnienie. Orkiestra kontynuowała swoją działalność do roku 1979. Kolejnymi kapelmistrzami byli Karol Ferko i Józef Bieniek.

Po 1979 r orkiestra zaprzestała swoją działalność ze względu na prace związane z przebudową wsi Maniowy. Budowa zapory wodnej w Czorsztynie -  Niedzicy wymusiła wysiedlenie wsi Maniowy na obecne miejsce zlokalizowane pod Gorcami , powyżej terenów siedliskowych dotychczas istniejącej wsi.

W maju 1986 r nastąpiło reaktywowanie Orkiestry dętej. Z propozycją ponownego wskrzeszenia orkiestry wystąpił do Zarządu OSP Stanisław Wojtaszek, który podjął się rekrutacji i szkolenia orkiestrantów. Zarząd OSP bardzo ciepło przyjął propozycję i umożliwił kontynuowanie szkolenia. Zgłosiło się 9 osób, przez 5 miesięcy nauka gry odbywała się (w ramach wolontariatu) w domu Stanisława Wojtaszka. Po tym czasie i po otrzymaniu wizy, instruktor nauki gry udał się do USA.

W następnych miesiącach nauka gry odbywała się w Klubie Rolnika na boisku sportowym – orkiestrantów szkoli Pan Józef Ferko – kapelmistrz orkiestry dętej z Krościenka n/d Dunajcem.

W związku z brakiem środków finansowych w OSP, zaprzestano szkolenia orkiestrantów.

Od lutego 1989 r, po powrocie z USA, orkiestrę znowu prowadzi Stanisław Wojtaszek, orkiestra rozrasta się do 17 osób.

Nauka gry i próby orkiestry odbywają się sali szkoły, za zgodą dyrektorki szkoły podstawowej w Maniowach Pani Krystyna Plewa, z domu Fatla.

W lipcu 1992 r Orkiestra otrzymuje lokum w nowej Remizie OSP, grupa rozrasta się do 25 osób + 7 uczniów. Na potrzeby Orkiestry zostaje przygotowana czyli wytłumiona płytami dźwiękochłonnymi  i wyposażona  sala prób. Dzięki hojności druhów strażaków z OSP Maniowy, zwiększa się liczba instrumentów. Również dzięki pomocy Finansowej samorządu gminy Czorsztyn oraz dzięki indywidualnym sponsorom.

Orkiestra występuje;

  • w wojewódzkim Przeglądzie „Echo Trombity” w Nowym Sączu w roku 1991, 2008 i 2011.

W roku 1991 na tym przeglądzie orkiestra zdobyła wyróżnienie oraz nagrody – tenorhorn i nagroda finansowa dla Marka Wojtaszka za wykonanie utworu solowego na klarnecie.

  • Na uroczystościach kościelnych, i świeckich na terenie gminy Czorsztyn - organizowanych przez Gminne Centrum Kultury, Centrum Kultury Gminy Czorsztyn, Gminny Zarząd OSP.

Regularnie przez wszystkie lata 3 maja gra, naszym druhom strażakom, na uroczystości św. Floriana.

Występuje również na terenie; powiatu nowotarskiego, województwa małopolskiego, Polski i poza granicami Ojczyzny m.in. na;

  • Na Paradach orkiestr dętych -  przez 13 lat, od roku 1993 – 2015 r, organizowanych zawsze w innej gminie przez Podhalański Związek Gmin i Powiat nowotarski.

Celem tych Parad było propagowanie i promowanie orkiestr, które jak wiecie, upiększają swoimi występami uroczystości.

Druhowie strażacy z gminy Czorsztyn mówią wprost, bez orkiestry nie ma uroczystości.

  • wraz z orkiestrami z Podhala, Spisza, Orawy i Gorców, uczestniczyliśmy w dziewięciu Powiatowych Festiwalach Orkiestr Dętych w Nowym Targu i Szczawnicy.
  • przez trzynaście lat, zawsze 18 maja, od 2002 – 2015 r. Uczestniczyliśmy na Rynku w Wadowicach, w corocznych koncertach urodzinowych „Strażacy Świętemu Janowi Pawłowi II w Darze (za życia) w Hołdzie (po odejściu do domu Pana)”. Zawsze uczestniczyło kilkadziesiąt orkiestr z całej Polski.
  • na trzech Ogólnopolskich Pielgrzymkach Strażaków na Jasna Górę w 2005, 2010 i 2015
  •  uczestniczyliśmy V oraz VIII ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr Dętych OSP w dniu 25 maja 2013 oraz 2019 r w Licheniu Starym. W 2013 r występowało ponad 3500 orkiestrantów i chórzystów z całej Polski.
  • na wniosek Zarządu Powiatowego Zw. OSP w Nowym Targu, uczestniczyliśmy w pięciu przeglądach wojewódzkich i regionalnych orkiestr dętych OSP w; Sieprawiu – 2003 r, Chełmku – 2006 r, Busku Zdroju 2008 r, Tomaszkowicach k/Wieliczki – 2012 r, Trzyciążu k/Olkusza - 2014 r.
  • oprawa muzyczna “Nowenny miesięcy” pielgrzymka z dekanatów Podhala i Spisza w Centrum św Jana Pawła II w Krakowie – Łagiewnikach w dniu 22.02.2014 r.

Włochy - Najbardziej wzruszający  koncert w historii orkiestry, wykonaliśmy w dniach 07.09.2003 r w Castel Gandolfo i 10.09.2003 r na Placu Świętego Piotra w Rzymie. Koncert wykonało o głównie z woj. małopolskiego koło 500 orkiestrantów na Jubileuszu 25 - lecia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.

Po wykonaniu utworu „Gaude Mater Polonia” - na prawym policzku Ojca Świętego, pojawiła się łza. Wieczorem w tym dniu, poinformował nas o tym sekretarz papieski, ks. kardynał Stanisław Dziwisz.

  • na Uroczystości Inaugurującej Strażackie Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie dnia 10 wrzesień 2017 r. wraz 28 orkiestrami z całej Polski. 

Ukraina; w roku 2003 i 2004 - Żydaczów, Brzozdowce, Medenice, w roku 2006 - Przemyślany, Kamieniec Podolski – w roku 2008 – Czerniowce na Zakarpaciu, 40 km od granicy rumuńskiej. 

Słowacja; Levoca –  w każdy rok od 2005 – 2011 r na Targach Rzemiosła Ludowego tzw. „Dni Majstra Pavla”, Cerveny Klastor – na „Zamagurskich Dniach” w 2012 r, Matiasovce – na Festynie letnim w 2013

Również z żałobnym marszem towarzyszy zmarłym, zwłaszcza druhom strażakom, członkom rodzin i darczyńcom orkiestry, w ostatniej drodze na miejsce spoczynku.

 

Nagrody i wyróżnienia;

Rok 1974 – Wyróżnienie na Przeglądzie powiatowym w Nowym Targu

Rok 1991 - Wyróżnienie na Przeglądzie „Echo Trombity”  w Nowym Sączu, nagroda – tenorhorn i nagroda finansowa dla Marka Wojtaszka za wykonanie utworu solowego na klarnecie.

Rok 2003 - Wyróżnienie i puchar w Wojewódzkim przeglądzie orkiestr dętych OSP w Sieprawiu.

Rok 2006 - Wyróżnienie I stopnia w Wojewódzkim przeglądzie orkiestr dętych OSP w Chełmku.

Rok 2008 - Wyróżnienie na „Echo Trombity” w Nowym Sączu.

Rok 2008 - Wyróżnienie na Regionalnym Przeglądzie  orkiestr dętych OSP w Busku Zdroju.

Rok 2011 - III miejsce w Powiatowym Festiwalu Orkiestr dętych w Nowym Targu.

Rok 2011 - Wyróżnienie na Przeglądzie „Echo Trombity”  w Nowym Sączu.

Rok 2012 - Wyróżnienie w Wojewódzkim przeglądzie orkiestr dętych OSP w Tomaszkowicach k/Wieliczki.

Rok 2014 - Wyróżnienie w Wojewódzkim przeglądzie orkiestr dętych OSP w Trzyciążu k/Olkusza

Rok 2014 - III miejsce na Podhalańskim Festiwalu Orkiestr dętych w Szczawnicy.

 

Nasza orkiestra jest jedną z kilku (może dwóch) orkiestr dętych OSP w Powiecie nowotarskim , które reprezentowały Powiat w tylu imprezach. Dzięki zaangażowaniu orkiestrantów, dzięki naszym darczyńcom – samorządowi gminy Czorsztyn, Polonii maniowskiej z USA, mieszkańcom wsi Maniowy i gminy Czorsztyn oraz mojej rodzinie.

Bogu Ojcu niech będą dzięki i opiece naszego patrona – św. Jana Pawła Wielkiego, że mogliśmy w tym uczestniczyć.

Niemożliwe było by przygotowanie orkiestry do tych koncertów bez dołożenia z mojej strony, w ramach wolontariatu czyli nieodpłatnie, ponad 9000 godzin. Między innymi; udział w spotkaniach kapelmistrzów celem omówienia programu, przygotowanie repertuaru, przygotowanie orkiestry, transportu, noclegów i inne.

Słowa z pisma świętego; Kto daje, ten otrzymuje – warto było.

Bez tych dodatkowych godzin nasza orkiestra skazana byłaby na wegetację czyli nudę, a nuda zabija.

To nasze dzieci i wnuki są krowio obiegiem orkiestry nie tylko naszej ale każdej orkiestry.

 

Szanowni Państwo bez Waszej pomocy w pozyskiwanie nowych uczniów, orkiestra przestanie funkcjonować.

Dalszy istnienie orkiestry jest w Waszych czyli naszych rękach.     

 

Sporządził; Stanisław Wojtaszek – kapelmistrz orkiestry                                                                                                         

24619