Przejdź do treści
Chłopcy
widok
stół2
izba2
Dziewczyny
Dzieci
Przejdź do stopki

Lubań

Treść

Zespół „Lubań” z Kluszkowiec

To grupa z ponad 30 letnim stażem. Zespół został założony 2 lutego 1992 roku. Głównymi założycielami byli: Tadeusz Klag, Tadeusz Firek, Cezary Siedlarczyk, Bolesław Bednarczyk i uwczesna Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury - Janina Plewa, która całe swoje serce wkładała w rozwój tego zespołu. Pierwszymi nstruktorami w tych czasach był Mieczysław Wrocławiak a kapeli przewodniczył Stanisław Gąsienica.

Zespół po raz pierwszy zaprezentował się 31.05.1992 r. w Czorsztynie na otwarciu Remizy OSP. Wzbudził podziw wśród publiczności, że w tak krótkim czasie opanował podstawowe kroki tańca góralskiego. Przez pierwszy rok istnienia zespołu, próby prowadzone były trzy razy w tygodniu po kilka godzin. 

Przez wszystkie lata działalności zespół występował nie tylko w kraju, ale i za granicami. Głównie prezentował swoje umiejętności m.in. na :Sabałowych Bajaniach, Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej, Podhalańskim Przeglądzie Jasełek, Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych, gdzie zdobywał wysokie miejsca i wyróżnienia oraz nagrody.

Zespół występował również za granicą goszcząc na deskach m.in. Słowacji, Niemiec, Grecji, a także Ukrainy.

W szerokim wachlarzu swoich artystycznych sukcesów należy ująć nagranie dwóch kaset. Jedna z przyśpiewkami, a druga z kolędami. Zostały nagrane również płyty „Nase muzykowanie”.

Przez te wszystkie lata kierownikami zespołu byli:

Mieczysław Wrocławiak, Halina Chowaniec-Tybor, Grażyna Koczór, Renata Szewczyk, Magdalena Szewczyk, Iwona Zontek, Beata Laskowska-Pelczarska, Jadwiga Bielin i Mateusz Buła. Kapelą kierował niezmiennie Stanisław Gąsienica oraz przejął obowiązki scalania zespołu, aż do 2015 r., kiedy to został powołany na Niebieską Grań. Aktualnie naukrę gry na instrumentach prowadzi Paweł Salamon a zespołem kieruje Katarzyna Dobrzyńska i Karol Bukowski.  

Zespół działa kultywując tradycję ojców i zaprasza wszystkich chętnych do wstąpienia w swoje szeregi.

6674