Przejdź do treści
Chłopcy
widok
stół2
izba2
Dziewczyny
Dzieci
Przejdź do stopki

Czorsztyn

Treść

Założone zostało w 1968 roku przez Panią Helenę Plewa, która obecnie mieszka w USA. Przewodniczącą koła była przez 5 lat, zapraszała kobiety z Czorsztyna i uczyły się na kursach gotowania, pieczenia, szycia, robienia przetworów z mięs. W latach 1970 – 1990 była chwilowa przerwa w aktywności Koła Gospodyń Wiejskich z powodu wysiedlenia mieszkańców Czorsztyna. W 1990 roku wznowiono działalność.

Pani Anna Marek znów pracowała z kobietami we wsi. Zapraszała je na spotkania. KGW działa do dzisiaj, bierze udział w festynach, dożynkach, uroczystościach, a także organizowanych konkursach
i spotkaniach. W maju 2020 roku sztandarowa czorsztyńska potrawa jaką jest “Gulasz Czorsztyński” uzyskała wpis na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Koło Gospodyń Wiejskich Czorsztyn aktywnie współpracuje
z Ochotniczą Strażą Pożarną. 7.12.2018 roku dokonały wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Nowym Targu.

Obecnie skład zarządu Koła Gospodyń tworzą:

  • Przewodnicząca- Elżbieta Plewa
  • Członkinie zarządu- Halina Pawlikowska, Wanda Knurowska

Pozostałe członkinie: Zofia Milaniak, Jadwiga Bugara, Antonina Błachut, Anna Jabłońska, Genowefa Wojtaszek, Agnieszka Dębska.

6674